Lot 84

84

A Rare Hunting Rifle, Poland, circa 1655

Attributed to the weapon maker 'Doyen'. Early flintlock system. Heavy octagonal barrel with seven groove rifled bores in 17 mm. calibre. Dovetailed brass sight and fixed iron sight. Chambered iron "wheellock" plate and cock, the iron trigger guard with finger rest. Heavy walnut full stock with bone nose cap and finely engraved bone and mother-of-pearl inlays. Hounds and foxes along the forearm, a deer sitting on a grotesque and a lion on the cheek pieces. Walnut ramrod with bone nose cap. Length 101.5 cm. [II] ZEER ZELDZAAM JACHTGEWEER Polen, rond 1655 Toegeschreven aan wapensmid 'Doyen'. Met vroeg vuursteenslotsysteem. Zware, achtkantige loop, met zeven trekken in Kal.17 mm. Voor op de loop een ingeschoven messing korrel, boven de kamer een klein ingeschoven vizier. Notenhouten lade met gegraveerde benen neus. Gewelfd ijzeren "radslot"plaat met gewelfde haan, grote batterijveer en klein kruitpannetje. De ijzeren trekkerbeugel en meervoudig gebogen. Rijk ingelegd met benen en parelmoeren voorstellingen van een hert, zittend op een groteske, een leeuw, vogels, honden, vossen, bloemen en ranken. Lange notenhouten laadstok met benen stopper. Lengte 101,5 cm. Seltene Polnische Jagdbüchse mit frühem Steinschloßsystem, um1655 Zugeschrieben an den Waffenschmied "Doyen". Schwerer achtkantiger Lauf mit siebenfach gezogener Seele in Kaliber 17 mm. Auf der Laufmündung ein eingeschobenes Messingkorn, über der Kammer eine kleine Eisenvisierung. Gewölbte eiserne "Radschloss"Platte und Hahn. Gefingerter, eiserner Abzugsbügel, große Batteriefeder und kleiner Pulverpfanne. Vollschaftung aus Nussbaumholz mit Beinnase und fein gravierten Einlagen aus Bein und Perlmutt. Langs des Vorderschaftes Abbildungen von Vögeln, Hunden und Füchsen. Auf der Wange Abbildung eines Hirschen, sitzend auf einem Grotesken. Auf der anderen Seite eines Löwen. Nußholzladestock mit Beinstopper. Länge 101,5 cm. [II] Ref.: J.Kruczek, ['Rusznikarstwo szkoty cieszynskiej'], no.113. Note: for an identical piece see The Hungarian National Museum 'Magyar Nemzeti Muzeum', Budapest, nr.inv.56.5422.

Sold for €30,556